How Much to Charge For Homemade Cheesecake?

How Much to Charge For Homemade Cheesecake

Cheesecake is a refreshing dessert popular with many menus. It is easy to make and is widely available to buy in almost all pastry shops. However, it has some pricy elements, and it makes a difference whether you make it or buy it. So how much charge for a homemade cheesecake? 

The ideal price should be around $28, about twice as much as you’ll pay for ingredients. Of course, this depends on the brands of the products you use to make your cheesecake, but a homemade cheesecake would cost you about $14. However, if you decide to use more expensive products, this price could go up. 

I frequently enjoy cheesecake because I like making it. Store-bought cheesecakes are great, but they rob me of the pleasure of making them from scratch. Considering that I’ve made more than a few cheesecakes, I’ve gathered some valuable information about the price of a homemade cheesecake. 

The following paragraphs will discuss the charge for homemade cheesecake and homemade cheesecake variations. 

How Much Does It Cost to Make One Cheesecake?

One homemade cheesecake costs about $14 to make. You can substitute the more expensive ingredients with cheaper ones because you are free to choose the ingredients and the brands. 

In my experience, the budget versions of the more expensive ingredients are surprisingly good, so making your cheesecake with them won’t spoil its taste. 

You should remember that you pay for the brand, not the product, more often than not. Still, this doesn’t mean that you should buy just anything. I’d suggest you find trustworthy brands with accessible prices. They exist. 

Generally, homemade cheesecakes are much cheaper than store-bought ones. The cost of homemade cheesecake could be 80% lower than its store-bought counterpart’s price. 

Store-bought cheesecakes usually include mascarpone as their main ingredient, but a homemade cheesecake doesn’t have to. You can select any other mascarpone substitute, such as crème Fraiche, ricotta, or cream cheese, and reduce the cost. The taste would be slightly different, but not bad. 

Another thing you can do is to buy a ready-made crust. The original cheesecake crust includes butter, eggs, flour, and sugar which could add to the cost. So instead of making the crust, you can buy one. Also, you can make a graham cracker crust, which will cost you less. 

Also, since cheesecakes often include fruit, you case frozen instead of fresh fruit. Frozen fruit is cheaper than fresh, and it doesn’t make much of a difference in cheesecake. 

How Much Does Should You Charge for a Homemade Cheesecake?

The standard business rule says that when selling a product, its price should cover your expense for making it and bring you profit. That profit should correspond to the time and resources you invested into your product. The investment-profit ratio is either 1:2 or 1:3. 

Determining the selling price of your homemade cheesecake, first and foremost, depends on how much money and time you spent to make it. 

If you made a simple cake that didn’t take you much time to make, your profit ratio should be 1:2- you return your investment and make a profit by selling your cake twice the cost. So, in this case, if your cake costs you $14 to make, you sell it for $28. 

If your customer has specific requirements that may not increase the cost to make the cheesecake but increase the time you need to make the cake, the investment-profit ratio should be 1:3. So if your cake costs you $14 to make, you sell it for $42. 

However, the product’s price is left to its maker, and if you think that a certain price is fair for you and your customer, you should apply it. However, you should apply the above ratio to render the best possible offer. 

How to Sell Cheesecake From Home?

Staring a home business is always a good idea, especially if you know you are good t something. With the prices going up, a homemade cheesecake business may be a slam dunk for you. 

However, always make sure you are familiar with the legal and sanitary requirements because the consequences could be dire for you. 

The laws are always stricter and more demanding for the food business because they concern people’s safety.

So to start selling cheesecake from home, you need to have the right equipment. It’s one thing to make cheesecake for your family and a different thing to make cheesecake for your customers.

You need to have legally approved pans, work surfaces, and packaging material, and to do that, you need to be ready to invest. At first, you may be able to go around these requirements, but if you are good and the word spreads, you will need to get yourself on track to sustain your business.

How Much to Charge for a Slice of Homemade Cheesecake?

One cheesecake usually contains 12 slices, so to determine the cost per slice, just divide the amount of the entire cake by 12. So if your cake costs $14, one slice costs you $1.16 to make. 

However, you can go as high as $3.5 per slice to make more profit. This price will be profitable for you and not too high for your customers. 

How Much Should You Charge for Cheesecake Cupcakes?

One cheesecake cupcake contains about the same amount of cheesecake as a slice of cheesecake. So the cost for a cheesecake cupcake would be more or less the same as the cost for a cheesecake slice. However, you need more time to make cheesecake cupcakes than an entire cheesecake.

Therefore, if you charge $ 3.5 for a slice of cheesecake, you should charge $4.5 – $5 per cheesecake cupcake. 

Often, cheesecake cupcakes are sold in bulk of ten cupcakes, so in this case, you can reduce the price, and instead of charging $45- $50 per ten cupcakes, you can charge $40-$45. 

How Much to Charge For Homemade Cheesecake

How Much Should You Charge Cheesecake Bites?

You should charge one cheesecake bite for the same price as one cheesecake piece, so about $3.5. 

Cheesecake bites are usually chocolate-covered cheesecake pieces. They are about two-thirds of the size of one cheesecake piece, but they take up more time to make compared to the time needed for an entire cheesecake. 

  • Laura is the owner of Julie's Cafe Bakery. She started this blog with her grandma Julie who introduced her to the amazing world of cooking. She likes to experiment with different flavors, and her favorite flavors combo is chicken with coconut milk, curry and peanuts!